0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE RENK

RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE RENK

Büyük lokantalar hedef müşterilerinin tam olarak kim olduklarını biliyor ve bu yüzden onların ihtiyaçları ve arzuları etrafında dikkatlice odaklanılıyor ve ona göre iç mekanlarının tasarlanmasını istiyorlar ve aslında bir deneyim inşa ediyorlar. Bu nedenle, restoran iç tasarımı, sadece göze hitap eden bir yemek işletmesi yapmak amacıyla değil; müşterinin ne istediğini bilip onları doğru bir şekilde yönlendirip sadık müşteri olarak kalmalarını da amaçlayan önemli bir bilimdir aslında.Bir lokantaya geldiğinizde, tetiklenen  açlık hissini düşünün mesela.Bunu sağlayan renkler, sizi yemeğe sokmak için restoranın ilk suç aletidir.

Renk skalası, fonksiyona göre temel olarak üç bölüme ayrılabilir: Güçlü Uyarıcılar, Hafif Uyarıcılar ve Bastırıcılar.

1.) Güçlü iştah uyarıcılar

Hemen hemen tüm restoranların tasarım şemasında bazı şekillerde ya da gölgede kırmızı renk kullandığını düşünürseniz, kırmızı rengin önemini anlayabilirsiniz. Kırmızıların iştahı teşvik etmede en etkili renk olduğu iyi bilinen bir gerçektir.Peki neden? Kırmızı doğada bol bulunan bir renktir ve buna beynimiz tepkisi atalarımızın avcı ve toplayıcı oldukları günlerden bir aktarımıdır. Kırmızı, özellikle parlak kırmızılar genellikle enerji yoğun, şeker dolu meyve veya sebzeleri işaret ederdi. Bunun yanında Kırmızı renk ”Kırmızı Et” ‘ide betimlemektedir. Bu yüzden Kırmızı yoğun olarak iştah arttırıcı bir renktir.

Turuncu ve sarı da iştah açıcıdır. Sarı genellikle tam bir açlık hissiyatı ile ilişkili olmasa da mutluluk ile ilişkilidir. Sarı gördüğünüzde, beyniniz yemek yediğiniz yiyecekleri beklerken serotonin salgılar. Buda mekandan daha mutlu ayrılmanıza sebep olur.

Öte yandan, portakal turuncusu gibi renkler, sıcaklık ve rahatlık duygularını ortaya çıkarır . Bu nedenle insanlar oturduğu masalarında daha güvende ve kendilerini oraya ait hissederler.

2.) Hafif İştahsız Uyarıcılar

Yeşil ve turkuaz renkleri hafif uyarıcıdır. Yeşilin güçlü bir uyarıcı olması gerektiğini savunabilirsiniz çünkü birçok yapraklı sebze yeşildir ve kısmende haklısınız. Ancak  bu bitkiler sadece liflidir, pek çok renkli meyve gibi şeker vs barındırmaz ve tokluk hissi vermesi diğer renkli gıdalardaki gibi olmaz, bu da bir enerji sarsıntısı sağlar ve algıda yeşilin hafif uyarıcı olmasına sebep olur. Aynı zamanda yeşil sağlıkla da ilişkilidir. Buda sağlıklı bir mekanda yemek yiyeceğinizi hissettirebilir.

3.) İştah bastırıcıları

Son olarak, siyah, kahverengi, mor ve mavi iştah bastırıcılar. Araştırmalar  bu renklerin doğada bulunmadığı, yani yiyecek biçiminde olmadığına işaret ediyor.

Uzun zaman önce mavi, siyah ve mor da, atalarımız için ya çürümüş ya da zehirli olan bir şeye işaret ediyordu. Beynimizin kırmızı, turuncu ve sarıya verdiği tepki gibi, bu renklerde de verilen tepki  o günlerden bir devirdir.

 

Restoran İç Mimari

TAGS : Restoran iç mekan tasarımı, Restoran İç Mimar, Restoran ve Renkler, Restoran Wc Tasarımı

 

5/10/2020
2885 kez görüntülendi
Ürün Kodu: RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE RENK