0553 752 37 17

Sosyal Medyada Biz}

Hakkımızda

Cafe - Restoran tasarımı sadece renkler ve kumaşlar seçmekten ibaret değildir. Bir restoranın operasyonel hususlarını ve çalışma prensiplerini bilmeyi içerir. "Ucuz" restoran tasarımı danışmanları bulmak, ucuz bir beyin cerrahı aramaya benzer. Bu yüzden mekânınız için bu konularda uzmanlaşmış ekipler ile çalışmanızı öneriyoruz, bugünlerde sadece bir Mimar veya İç Mimar olmak, bütünleşmiş bir restoran markası yaratmak için yeterli değildir.Bu konudaki önemli referanslarımız ve yoğun tecrübelerimiz ile sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

KEŞİF - PROJE - UYGULAMA ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ İÇİN;

+90 212 428 66 24    -   0553 752 37 17

www.restoran...

DEVAMINI OKU
HİZMET ALANLARIMIZ
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
Kategoriye Ait Ürünleri Görün.
GÖRÜNTÜLE
HİZMETLERİMİZ
MOSKOVA/RUSYA KONSEPTİNİ TAMAMLADIĞIMIZ BONN APPETİT CAFE PROJEMİZ..

CAFE DEKORASYONU, CAFE TASARIMI, RUSYA CAFE DEKORASYON, RUSYA CAFE TASARIM, RUSYA İNŞAAT, RUSYA DEKORASYON, RUSYA CAFE DESİGN

8/9/2021 2
DEVAMINI OKU

TAGS : CAFE DEKORASYONU, CAFE TASARIM, CAFE DESİGN, CAFE DİZAYN, KAFE DEKOR, KAFE DEKORASYONU, CAFE DESİGNER, BAR DESİGN, CAFE DECORATİON, CAFE PROJECT, RESTORAN DEKORASYONU, RESTORAN TASARIMI, RESTAURANT DEKORASYONU, DEKORASYON FİKİRLERİ, ALMANYA CAFE DEKOR, ALMANYA RESTAURANT DEKOR, STEAKHOUSE DESİGN, STEAKHOUSE DEKORASYON, STEAKHOUSE TASARIMI

8/23/2021
DEVAMINI OKU

RESTORAN İÇ MEKAN TASARIMI VE RENK

Büyük lokantalar hedef müşterilerinin tam olarak kim olduklarını biliyor ve bu yüzden onların ihtiyaçları ve arzuları etrafında dikkatlice odaklanılıyor ve ona göre iç mekanlarının tasarlanmasını istiyorlar ve aslında bir deneyim inşa ediyorlar. Bu nedenle, restoran iç tasarımı, sadece göze hitap eden bir yemek işletmesi yapmak amacıyla değil; müşterinin ne istediğini bilip onları doğru bir şekilde yönlendirip sadık müşteri olarak kalmalarını da amaçlayan önemli bir bilimdir aslında.Bir lokantaya geldiğinizde, tetiklenen  açlık hissini düşünün mesela.Bunu sağlayan renkler, sizi yemeğe sokmak için restoranın ilk suç aletidir.

Renk skalası, fonksiyona göre temel olarak üç bölüme ayrılabilir: Güçlü Uyarıcılar, Hafif Uyarıcılar ve Bastırıcılar.

1.) Güçlü iştah uyarıcılar

Hemen hemen tüm restoranların tasarım şemasında bazı şekillerde ya da gölgede kırmızı renk kullandığını düşünürseniz, kırmızı rengin önemini anlayabilirsiniz. Kırmızıların iştahı teşvik etmede en etkili renk olduğu iyi bilinen bir gerçektir.Peki neden? Kırmızı doğada bol bulunan bir renktir ve buna beynimiz tepkisi atalarımızın avcı ve toplayıcı oldukları günlerden bir aktarımıdır. Kırmızı, özellikle parlak kırmızılar genellikle enerji yoğun, şeker dolu meyve veya sebzeleri işaret ederdi. Bunun yanında Kırmızı renk ”Kırmızı Et” ‘ide betimlemektedir. Bu yüzden Kırmızı yoğun olarak iştah arttırıcı bir renktir.

Turuncu ve sarı da iştah açıcıdır. Sarı genellikle tam bir açlık hissiyatı ile ilişkili olmasa da mutluluk ile ilişkilidir. Sarı gördüğünüzde, beyniniz yemek yediğiniz yiyecekleri beklerken serotonin salgılar. Buda mekandan daha mutlu ayrılmanıza sebep olur.

Öte yandan, portakal turuncusu gibi renkler, sıcaklık ve rahatlık duygularını ortaya çıkarır . Bu nedenle insanlar oturduğu masalarında daha güvende ve kendilerini oraya ait hissederler.

2.) Hafif İştahsız Uyarıcılar

Yeşil ve turkuaz renkleri hafif uyarıcıdır. Yeşilin güçlü bir uyarıcı olması gerektiğini savunabilirsiniz çünkü birçok yapraklı sebze yeşildir ve kısmende haklısınız. Ancak  bu bitkiler sadece liflidir, pek çok renkli meyve gibi şeker vs barındırmaz ve tokluk hissi vermesi diğer renkli gıdalardaki gibi olmaz, bu da bir enerji sarsıntısı sağlar ve algıda yeşilin hafif uyarıcı olmasına sebep olur. Aynı zamanda yeşil sağlıkla da ilişkilidir. Buda sağlıklı bir mekanda yemek yiyeceğinizi hissettirebilir.

3.) İştah bastırıcıları

Son olarak, siyah, kahverengi, mor ve mavi iştah bastırıcılar. Araştırmalar  bu renklerin doğada bulunmadığı, yani yiyecek biçiminde olmadığına işaret ediyor.

Uzun zaman önce mavi, siyah ve mor da, atalarımız için ya çürümüş ya da zehirli olan bir şeye işaret ediyordu. Beynimizin kırmızı, turuncu ve sarıya verdiği tepki gibi, bu renklerde de verilen tepki  o günlerden bir devirdir.

 

Restoran İç Mimari

TAGS : Restoran iç mekan tasarımı, Restoran İç Mimar, Restoran ve Renkler, Restoran Wc Tasarımı

 

5/10/2020
DEVAMINI OKU

TAGS : CAFE DEKORASYONU, CAFE TASARIM, CAFE DESİGN, CAFE DİZAYN, KAFE DEKOR, KAFE DEKORASYONU, CAFE DESİGNER, BAR DESİGN, CAFE DECORATİON, CAFE PROJECT, RESTORAN DEKORASYONU, RESTORAN TASARIMI, RESTAURANT DEKORASYONU, DEKORASYON FİKİRLERİ, ALMANYA CAFE DEKOR, ALMANYA RESTAURANT DEKOR, STEAKHOUSE DESİGN, STEAKHOUSE DEKORASYON, STEAKHOUSE TASARIMI, NARGİLE CAFE DEKORASYON, NARGİLE CAFE TASARIM, CAFE TASARIM FİYATLARI, CAFE DEKORASYON FİYATLAR

11/15/2021
DEVAMINI OKU